Babaanne Torununa Baktığı İçin Maaş Alabilirmi ?

tarafından
36
Babaanne Torununa Baktığı İçin Maaş Alabilirmi ?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve SGK’nın anlaşması üzerine babaanne torunlarına bakmaları için belirli bir bütçe ayrılma kararı alınmıştır. Bu gelirin alınması için iki farklı başvuru hakkı tanınmıştır. Bunların ilki internet üzerinden diğeri ise kişinin bizzat giderek ilgili müdürlüklere babaanne torununa bakma maaşı başvurusu şeklinde olmaktadır.
Babaanne Torun Bakma Maaşı Alması İçin Gereken Şartlar

Babaanne torununa bakma maaşı almak için kişinin öncelikle Türk vatandaşı olması şartı konulmuştur. Bunun yanı sıra pilot iller olarak tanımlanan İstanbul, Bursa, İzmir, Tekirdağ, Konya, Sakarya, Antalya, Ankara, Kayseri ve Gaziantep’ te yaşıyor olmaları gerekmekte ve bakacak babaanne ayrı evde yaşıyor olması gerekmektedir. Bu anlamda annenin de reşit olması ve çocuğun da 3 yaşını doldurmamış olması gerekir.

 

Annenin ise mutlaka çalışmakla yükümlü olması ve çocuğuna bakamama koşulunun oluşması söz konusu olmalıdır. Bunun yanı sıra annenin çalışmış olduğu yer sahibi ile de hiçbir koşulda kan bağı bulunmamalıdır. Şartlar böyleyse anne ve babanın da gelirinin asgari tutarın üstünde olmaması, ailenin bir bakıcı tutamayacağı gerçeğini ortaya koymalıdır. Çocuğun tüm bakımını üstlenen babaanne de hiçbir fiziksel veya ruhsal anlamda sağlık sorununun olmaması koşullar arasında yer almaktadır.

Bakıcı Babaanneye Sunulan Fırsat: Toruna Bakma Maaşı

Her yeni doğan bebeğin mutlak suretle bir anneye ihtiyacı olmaktadır. Fakat bu ihtiyacı her anne karşılamak istese de günümüz şartları gereği kişinin çalışması ve her türlü ihtiyacını karşılayabilecek bir ortama sahip olması gerekmektedir. Bu gibi zorlu durumlarda işi ve bebeği arasında seçim yapmak zorunda kalamayacak kişi de ne yazık ki anneler olmaktadır.
Hem paraya ihtiyacı duyulması hem de bebeğinin bakımına muhtaç olması sebebiyle birinin yardımına ihtiyaç duyan anneler bu anlamda özel bakıcılara da bir bütçe ayıramamaktadır. Bu anlamda iyice düşünen ve üzerinde çalışmalara yönelen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, SGK ile anlaşmaya karar vererek babaannelerin belirli bir ücret karşılığında torunlarına bakabilmesi için bir uygulama başlatma kararı almıştır. Aylık olarak 425 Türk Lirası olarak belirlenen bu ücret, şartlar kabul edildiği sürece babaanne torununa bakma maaşı adı altında ödenecektir.