Bloke Teminatlı Kredi Veren Bankalar Listesi 2022

tarafından
23
Bloke Teminatlı Kredi Veren Bankalar Listesi 2022

Geçmişte kredi ödemelerinde zorluklar yaşamış, icralık olmuş ve/veya kredi notu çok düşük olan bireyler bloke teminatlı kredi almayı tercih ederler. Bloke teminatlı krediler, bankaya yatırılan mevduatın bloke edilerek, o mevduat oranında verilen kredidir. Bankalar kredi tutarından 1%ile 10% arasında fazladan teminat istemektedirler. Örneğin; 5000 lira tutarında istenen kredi için, bankaya göre değişmekle birlikte, 10%’luk bir teminat isteyen bir bankaya 5500 lira paranın bloke edilecek hesaba yatırılması gerekir ya da 5000 lira yatırıldıysa banka 4500 liralık bir kredi verir.

Her banka bloke teminatlı kredi vermemektedir. Bu yüzden alacak kişilerin bloke teminatlı kredi veren bankalar hangileri araştırması ve bireysel olarak şubeden başvurması gerekmektedir. Ziraat Bankası, Garanti, TEB, Denizbank, QNB Finansbank, Fibabanka, Albaraka Türk, Kuveyt Türk, ING Bank bloke teminatlı kredi vermektedirler.

Bloke Teminatlı Kredi Nasıl Alınır

 

Geçmişte bankaların kara listelerine alınmış veya sabit gelirli olmayan kişiler bloke teminatlı krediye başvurmaktadırlar. Çünkü bankalar kredi verdikleri takdirde onun geri ödeneceğine dair güvence isterler. Kredi notu düşük ise veya sabit bir geliri yoksa bu güvence sağlanamaz. Bu yüzden bloke teminatlı kredi kartına başvurulur. Alışverişlerde normal kredi kartı kullanımından bir fark bulunmaktadır. Sadece başvuru aşamalarında fark görülmektedir. Öncelikle bloke teminatlı kredi veren bankalar arasından, başvurulacak bankanın şubesine gidilmelidir. Gerekli incelemelerden sonra onaylanırsa mevduat hesabı açılır. Bu hesaba yatırılan mevduata göre de kredi kartı alınır. Genelde bloke teminatlı kartlarda asgari ödeme tutarı yoktur. Tüm dönem borcunuzun ödenmesi istenir.

Bloke Teminatlı Kredi Avantajları

Bloke teminatlı kredinin en büyük avantajı, kredi notu düşük kişilerin kredi notunu yükseltmesidir. Bu sayede ileriki zamanlarda krediye başvurulduğu takdirde, öncekine göre daha yüksek bir kredi notu ile başvuru yapılır. Bazı alışverişlerde kredi kartına ihtiyaç duyulmaktadır; örneğin internetten alışveriş yaparken. Bu durumlarda bireyler normal kredi kartı alamasa bile bloke teminatlı kredi kartlarının olması onlara avantaj sağlayacaktır. Bir anda nakit ödemektense, alışverişler taksit şeklinde alınabilir. Açılan mevduat hesabı ile birlikte oradan birikim yapma olanağı da olmaktadır. Bloke teminatlı kredi veren bankalar bir hayli fazladır. Bu yüzden rahatça kredi almak mümkündür.