Çalışmayan Anneye Devlet Yardımı Nasıl Alınır?

tarafından
32
Çalışmayan Anneye Devlet Yardımı Nasıl Alınır?

Günümüzde çalışan anneler devletten bir çok yardım alabiliyorlar. Bunlar; yarım gün çalışma desteği, doğum parası, süt emzirme ödeneği, iş görmezlik ödeneği ve bakıcı parası adı altında bir çok yardımdan faydalanabildikleri halde, çalışmayan anneler bunların bazılarından faydalanamıyorlar.
Çalışmayan anneler yukarıdaki imkanların ikisinden faydalanırlar. Artık devlet çalışmayan anneyi mağdur etmemeyi planlayarak aşağıdaki imkanları onlara sağlamaktadır.

Çalışmayan Anne Hangi Yardımlardan Faydalanabilir?

Çalışmayan anneye devlet yardımı olarak doğum parası ödenmektedir. Doğum parası bir defaya mahsus her anneye verilir. Birinci çocukta 300 lira, ikinci çocukta 400 lira, üçüncü çocukta 600 lira anneye ödeme yapılmaktadır. İkiz ya da üçüz çocuklarda hesaplamalar kaçıncı doğumu yaptığına bağlı olarak değişir. 1000 liraya kadar doğum yardım parasını üçüz bebek sahibi, çalışmayan annede alabilmektedir.

 

 

Diğer bir yardım da süt parası diye bildiğimiz emzirme ödeneğidir. Çalışmayan annenin eşinin sigortalı ya da bağkurlu bir işte bir yıldan beri çalışıyor olması gerekmektedir. Çalışan eşin sigorta prim borcunun olmaması gerekmektedir. Anne için uygun görülen ödenek eşinin maaşına yatırılmaktadır. Çalışmayan anneye devlet yardımı olan, süt ödeneği 180 liradır.
Önceden çalışıyor olup doğuma yakın işi bırakan anneler için de devlet doğum öncesi 8 hafta, doğum sonrası 8 hafta olmak üzere 2 ay ücretsiz izin veriyor.
Ayrıca bez yardımı ödeneği olarak 240 lira ödenmesi uygun görülmüş olup, iki yıl süre ile devlet maddi durumu düşük olan annelere destek sağlamaktadır.

Çalışmayan Anneler Yardımlardan Faydalanmak İçin Nerelere Başvurmaları Gerekir?

Başvurular bizzat ya da posta yolu ile yapılabilir. Doğum yardımı, çocuk parası almak isteyen anneler, süt parası almak isteyen anneler doğum raporlarını hastaneden alarak, bebeğin kimliğini çıkarttıktan sonra annenin kimliği ile birlikte aşağıdaki kuruluşlara müracaat edebilirler.

  • Aile ve Sosyal Politikalar İl müdürlüğü
  • Sosyal Hizmetler Merkezi
  • Yurt dışında iseniz bağlı olduğunuz büyük elçilikler

Posta ile yapılacak olan başvurularda annenin dilekçe yazarak kendinin imzalaması gerekmektedir.
Çalışmayan anneye devlet yardımı, çalışan anneye göre daha kısıtlı olup, yinede bazı imkanlar sağlanılmak istenmiştir. Amaç anne çalışıyor diye iş hayatına ara vermemesi, ara vermek zorunda kalınca da mağdur kalmamasıdır. Eskiye nazaran çalışan ya da çalışmayan annelere destek vermeyi devlet önemsemektedir.