Çocuk Parası Nedir? Nasıl Alınır? 2022

tarafından
29
Çocuk Parası Nedir? Nasıl Alınır? 2022

Devlet çocuklu ailelere destek vermek için çocuk parası adı altında para veriyor. Her doğan çocuk için bu destekten faydalanabiliriz. Amaç nüfusu arttırmak, bebeğin ihtiyaçları için aileye yardımda bulunmaktır. Bu yardım her çocuk için sadece bir defa verilmektedir. Sigortalı olarak bir işyerinde çalışan anneler ya da çalışmayan anneler fark etmez bu yardımdan bir defaya mahsus faydalanabilirler.

Canlı doğum yapan bir annenin nüfus müdürlüğüne kayıt yaptırdıktan sonra doğum yardımı için dilekçe yazmaları ve imzalamaları gerekmektedir. Bu dilekçeler Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine, Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlıklarına, ilçelerde kaymakamlıklara gönderilir.  Yurt dışında iseniz konsolosluklara müracaat edilir. Kamuda çalışanlar bağlı bulundukları merkezlere iadeli taahhütlü gönderim yapmaları gerekmektedir. Bu yardımın nasıl alındığına dair 183 nolu hattan da bilgi alabilirsiniz.

Çocuk Parasından Kimler Faydalanabilir? Kaç Para Alınıyor?

Çocuk yardımı alabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, anne ya da babadan birinin Türk vatandaşı olması ya da mavi kartlı olmak gerekir.

2015 Mayıs ayından sonra doğum yapmış olmak gerekir. Bu tarihten önce doğum yapanlar çocuk parası alamazlar. Birinci çocukta 300 lira, ikinci çocukta 400 lira, üçüncü ve sonraki çocuklarda 600 lira devlet yardımda bulunmaktadır. Mayıs 2015 den sonra doğum yapan anne kaçıncı çocuğunu doğurduysa bu miktarlardan birini alır.

 

Mesela 2012 yılında birinci çocuğu olan anne 2016 yılında ikinci çocuğunu dünyaya getirdiyse 400 lira alır. İkiz bebek dünyaya getirdiyse ve ilk doğumu ise 300 lira artı 400 lira olmak üzere 700 lira alabilmektedir. İkiz ya da üçüz doğumlarda hesaplamalar değişiklik gösterir.

Çocuk Parası İçin Gerekli Evraklar Ve Sorgulama Nasıl Yapılır?

Çocuk parası alabilmek için annenin doğum yaptığına ve çocuğunun yaşadığına dair hastaneden doğum belgesi alması gerekir. Bebeğin nüfus kağıdının nüfus müdürlüğü tarafından çıkartılması gerekir. Annenin nüfus kağıdı ile birlikte yetkili mercilere başvurması gerekmektedir.

Çocuk parası alınabiliyor mu ve ne kadar alınabildiğini sorgulamak için e devlet üzerinden bakılması yeterlidir. E devlete girilerek çocuk parası sorgula butonuna basarak durumu orada net olarak görebilirsiniz. Çocuk yardımına müracaat ettikten bir sonraki ayın son haftasında PTT şubesine gidip paranızı alabilirsiniz.