İcradan Nasıl Araç Alınır ?

tarafından
28
İcradan Nasıl Araç Alınır ?

Vadesinde ödenemeyen borçlar nedeniyle haciz ve icra işlemlerinde büyük bir artış yaşanmaktadır. Yaşanan bu artışla birlikte icradan satılık araçlarda da önemli bir artış yaşanmaktadır. Bu durum ise ikinci el araç satın almanın uygun yolunu arayanlar için önemli bir alternatif sunmaktadır. İcradan ihaleyle araç satın almak ucuz ikinci el araç almanın en cazip alternatifi haline gelmiştir. Bu avantajı nedeniyle “icradan araç nasıl alınır?” sorusu daha çok merak edilir hale gelmiştir. İcradan araç almanın birkaç yolu vardır. Bunlar direkt icra ilanında belirtilen tarihte ve yerde hazır bulunarak ihaleye katılmak bir diğeri ise online olarak ihalelere katılmak şeklindedir. İnternet çağını yaşadığımız günümüzde elbette ki online ihaleler çok büyük kolaylıktır. Online icra ihale ilanlarıyla ülkenin tamamındaki ihalelere katılmak mümkün olup bu sayede bütün araç alternatiflerine de ulaşmak mümkün olmaktadır.

İnternet Üzerinden İcra Araç İhalesine Katılmak

Ülke genelinde tüm icra ihaleleri Ulusal Yargı Ağı Programı olarak bilinen kamu hizmetinde online olarak yer almaktadır. Hem söz konusu programın kendi web sitesi hem de icra ihalelerine aracılık eden web siteleri bu bilgileri alıcılara ulaştırmakta ve gerekli şartları sağlayan herkes bu ihalelere katılabilmektedirler.

 

UYAP olarak bilinen kamu hizmetine T.C. kimlik kartı bilgileriyle giriş yapılabilmekte olup aracılık yapan web sitelerine ise üye olunarak giriş yapılabilmektedir. İhale katılım bedeli de online olarak yatırılabilmekte olup böylelikle ihaleye katılıp teklif vermek imkanı mümkün olmaktadır. İhalenin kaybedilmesi durumunda ise yatırılan katılım bedeli teklif verene iade edilmektedir. Web sitelerinde “icradan araç nasıl alınır?” sorusunun cevabına yer verilmekte olup tüm aşamalar hakkında detaylı bilgilere de ulaşılabilmektedir.

Online İcra İhalesinde Aracın Özellikleri Nasıl Bilinecektir?

Online ihalelerle icradan araç satın alacakların zihinlerini en çok işgal eden sorulardan birisi “görmeden, bakmadan icradan araç nasıl alınır?” sorusudur. İcra ihalelerinde özellikle de başka şehirlerde bulunan araçlar açısından ihale öncesinde aracı görmek çoğunlukla mümkün olmamaktadır. Dolayısıyla teklif verecekleri için bu konu tereddüt sebebi olabilmektedir. Fakat satışa çıkan tüm araçların detaylı bilgileri ve görselleri ihale eklerinde yer almaktadır ve tüm bu bilgiler bir devlet güvencesi niteliğindedir.