Kullanılan Kredinin Faizi Değişirmi 2022

tarafından
55
Kullanılan Kredinin Faizi Değişirmi 2022

Çekilen kredi miktarı her bir ihtiyacımız için farklılıklar göstermektedir. İhtiyaç kredilerinde belli bir limit vardır. Kişinin belgelenebilir geliri göz önünde tutularak verilen paraya belli bir faiz ilave edilir ve taksitlerle ödenmesi öne sürülür. Ev ya da araba kredilerinde, borç bitene kadar malın üzerine ipotek konulur. Bu ipotek borç bitince kalkar, bu süreç içerisinde üçüncü bir kişiye satılamaz. Satılırsa borcuyla birlikte devredilmesi gerekir. Alan kişi borcu ödemek şartı ile o malı almış olur.

Bankadan kullanılan her türlü kredinin kredi faizi vardır. Faiz oranları bankadan bankaya değiştiği gibi, enflasyonla da alakalıdır. Çekilen kredinin faizi ödediğiniz sürece sabit kalır. Fakat zaman içerisinde faiz oranları düştüyse kredinizi tekrar yapılandırarak faiz oranını değiştirebilirsiniz.

Konut Kredisinde Kredi Faizleri Düşerse

Diyelim ki ev aldınız ve 120 ay ödemeye başladınız. İki yıl sonra konut alımında kredi faizi düştü. Şimdi ne yapmalısınız? Kredi kullandığınız bankaya gidip, ev kredinizi yeniden yapılandırmak istediğinizi söyleyebilirsiniz. Masraflar dahil bir yıllık faiz oranı nedir onun araştırılması gerekir. Yeni çıkan tutar ve aylık taksit oranı, eski ödediğinize göre daha avantajlı ise, hemen yeni oranlardan ödeme planı yapabilirsiniz. İsterseniz kalan ödeme ayınız sabit kalır ama taksit tutarları azalır, isterseniz ödeme aylarınız artar ama aylık ödenecek miktar azalır. Bu sizin ödeme gücünüze bağlıdır.

 

Kredi Faiz Oranları Arttı Ya Da Azaldı Sizi Etkiler Mi?

Kredi çektikten ve ödemeye başladıktan sonra, kredi faiz oranları artsa ya da azalsa siz etkilenmezsiniz. Kredi faizi sadece siz krediyi çektiğiniz anda sizi etkileyecektir. Bundan sonrası için herhangi bir değişkenlik göstermez. Yeni bir kredi çekmeyecekseniz ya da çekmiş olduğunuz krediyi yeniden yapılandırmayı düşünmüyorsanız, etkilenmeniz söz konusu değildir.
Kullandığınız kredinin faiz oranı sizin ne kadar bir borcun altına girdiğinizi gösterir. Yapılandırmak istiyorsanız gününüzdeki faiz oranına bakınız. Eğer yüksek çıkarsa bu fikri aklınızdan çıkarınız. Bu size zarar getirecektir. Kredilerde aslında tek şart şu olmalıdır. Ödeyebilecekseniz kredi çekmelisiniz. Çünkü vade uzundur. Ödeme zorluğu yaşadığınız zaman yasal işlemlerin peşinizde olduğunu unutmamalısınız.