Sicili Bozuk Olana Yeni Kredi Kartı Nasıl Alınır?

tarafından
18
Sicili Bozuk Olana Yeni Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Ülkemizde kredi kartı kullanan kişi sayısı oldukça fazladır. Hatta her geçen gün de kredi kartı kullanan kişi sayısı daha da artmaktadır. Bunun içinde kredi kartı kullanmak isteyen kişiler bankaların kapısını çalmaktadırlar. Bankalardaki kredi sicili temiz olan kişiler kredi kartını kolay bir şekilde alabiliyor. Ancak kredi kartı kullanan bazı kişiler kredi kartı borcunu ödemekte zorlanabilmektedir. Hatta kredi kartı borçlarını ödeyemeyebilmektedirler.

Kredi kartı borcunu ödeyemeyen kişilerin bankalardaki sicili bozuktur. Bu yüzden bankalar sicili bozuk kişilere kredi kartı vermek istemezler. Kişilerin bankalardaki sicili bir bakıma bankalardaki finans durumlarının özeti, karnesi gibi de diyebiliriz. Kişilerin kullandıkları kredi kartlarının ödemelerini zamanında yapmaları oldukça önem taşıyan bir konudur.

Kredi kartı ödemelerinizi zamanında yapmanız, bankaya geri ödemelerinizi zamanında yapacağınıza dair bir güven verdiği için kredi kartı almama ihtimaliniz yok gibi bir şeydir. Her bankanın kendi çalışma politikalarını belirleyen bir takım kuralları bulunmaktadır. Normalde bankalar Sicili Bozuk Olana Yeni Kredi Kartı vermezler. Fakat kredi sicil affı kapsamından yararlanan kişiler kredi notlarının düzelmesi halinde bankanın onay vermesi halinde kredi kartı alabilmektedirler.

Sicili Bozuk Olan Kişiler Kredi Kartı Alabilmek İçin Sicillerini Nasıl Temizleyebilirler?

Bankalar için genel olarak kredi kartı başvurusu yapan kişilerin sicilinin bozuk olmaması çok önemlidir. Kredi kartı başvurularında ilk incelenen kriter kişinin kredi sicilidir. Kişinin kredi kartı borcunu 90 gün içerisinde ödememsi kredi notunun düşmesine sebep olan durumlardandır.  Sicili Bozuk Olana Yeni Kredi Kartı verilebilmesi için öncelikle sicilinin düzelmesi ve yükselmesi önemli bir kriterdir. Kişilerin öncelikle bankadaki bozuk olan sicilinin temizlenmesi için borçlarını düzenli bir şekilde ödemesi önemlidir. Bozulan banka sicili kısa vadede düzelmeyebilir. Bu sebeple kişiler yasal takibe alınmamaya özen göstermelidirler.

Sicili Bozuk Olana Da Kredi Kartı Alabilmesi İçin Son Beş Seneye Mi Bakılır?

Genel olarak her banka kredi kartı vermektedir. Ancak kredi kartı alabilmek için bazı kriterlere bankalar bakmaktadır. Özellikle kişilerin bankalardan kredi kartı alabilmesi için banka sicilinin temiz olması önemli bir faktördür. Genel olarak Sicili Bozuk Olana Yeni Kredi Kartı bankalar tarafından verilmemektedir.

Bankalar kredi kartı başvurusu yapan kişilerin son 5 yıl içerisindeki ödemelerini dikkate almaktadır. Eğer kişi yasal takip sürecine girmiş ise kara listeden çıkmak için 5 sene beklemesi gerekmektedir. Ancak kredi sicil affı kapsamından yararlanabilen vatandaşlar kredi notlarını yükseltmesi ve düzeltmesi durumunda banka isterse kredi kartı verebilmektedir.